instagram  facebook  kamery

Ścieżki dydaktyczne

Ścieżki dydaktyczne są doskonałą formą edukacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, ponieważ wzbogacają wiedzę, sprzyjają rozwojowi umysłowemu i emocjonalnemu a zarazem pomagają dostrzec ślady przeszłości, zrozumieć kim jesteśmy oraz co kryją miejsce, które odwiedzamy. Zabawa powinna być nieodłączną częścią edukacji, tak, by samodzielnie, poprzez twórczą pracę, odkrywać najciekawsze informacje na temat zjawisk zachodzących wokół nas.

 

Zamiana szkolnej klasy na naturalne laboratorium przyrody lub historii będzie dla uczniów niezwykłym doświadczeniem, które uświadomi im powiązanie człowieka ze środowiskiem, uwrażliwi na piękno natury, pozwoli na poznanie dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i historycznego danego regionu.

Nie ma ciekawszej formy edukacji niż doświadczanie. Zapraszamy na nasze ścieżki dydaktyczne i niech towarzyszy nam podczas spacerów myśl chińskiego filozofa, Konfucjusza,  „Po­wiedz mi, a za­pomnę. Po­każ mi, a za­pamiętam. Pozwól mi zro­bić, a zrozumiem.”

 

Krynica-Zdrój

„W poszukiwaniu zaginionego inkluza…, szlakiem krynickich tajemnic”

 

Stworzenie ścieżki dydaktycznej, w oparciu o dziedzictwo kulturowe regionu Krynicy-Zdrój, pozwoliło na poznawanie kulturowych korzeni, które są niezwykłą wartością, bowiem jednym z najważniejszych warunków trwania narodu jest kultywowanie tradycji. Pokazanie wyjątkowości i różnorodności dziedzictwa przyrodniczego dało spojrzenie na tajemnice jakie kryje Krynica i okolice, a dodatkowo stało się polem do nauczania w praktyce wielu przedmiotów.

 

Co na Was czeka na ścieżce?

  • Interesujące opowieści o tym, kto w krynickich lasach i łąkach mieszka.
  • Historie o julkach, lichu i innych ciekawych postaciach z mitologii słowiańskiej.
  • Wyprawa w głąb Ziemi i spotkanie z bulgotkiem.

 

Nasza ścieżka to kilkanaście instalacji opowiadających o ciekawych roślinach, które spotkać możemy w Krynicy i jej okolicach i o mieszkańcach okolicznych łąk i lasów. Spacerując zatrzymamy się w miejscach, które opowiedzą o legendarnych postaciach, które na stałe wpisały się w mitologię słowiańską. Poznamy julki, bajczychy i dowiemy się kto według naszych przodków był odpowiedzialny za deszcz czy wiatr. Zajrzymy też przez dziurkę od klucza do najciekawszych zabytków architektury drewnianej oraz do chyży łemkowskiej, by poznać dawnych mieszkańców tych terenów, czyli Łemków.

 

 

 

Kurzętnik

„Bitwa, której nie było”

 

Przenieście lekcje historii i przyrody na nowy poziom! Zapraszamy Was na spacer, podczas którego przeniesiecie się w czasie i zostaniecie obserwatorami niezwykłych wydarzeń. O średniowiecznym Kurzętniku, historii i tradycjach, rozsądku Króla Jagiełły oraz rycerskiej odwadze opowie Janko, czyli zamkowy skryba.

Co na Was czeka na ścieżce?

  • Opowieści zamkowego skryby o średniowiecznym Kurzętniku.
  • Informacje o wydarzeniach, które mogły zmienić bieg historii Polski.
  • Historie o duchach zamieszkujących zamek w Kurzętniku i okoliczne tereny.

Nasza ścieżka dydaktyczna, niczym wehikuł czasu, zabierze Was do początków piętnastego wieku, gdy kurzętnicki rynek tętnił życiem, a nad nim dumnie wznosił się warowny zamek, którego tajemnic, według miejscowych legend, pilnowała Czarna Księżniczka.

Podczas spaceru opowiemy Wam o wsi Kurzętnik, która przez wiele wieków miastem była a w jej herbie zagościł dystyngowany kogut. Przeniesiemy się na chwilę do zamkowym pomieszczeń, by podglądnąć kucharzy, klucznika czy strażników pilnujących mieszkańców warowni.

Opowiemy Wam o tym, jak średniowieczny Kurzętnik był świadkiem niezwykłych wydarzeń, ale najważniejsze z nich to pokaz odwagi i przebiegłości króla Władysława Jagiełły, który przechytrzył mistrza Zakonu Ulricha von Jungingena i nie wpadł w przygotowaną przez niego zasadzkę. Dzięki temu dziś w kronikach historycznych czytamy o wielkim zwycięstwie wojsk polsko-litewskich nad krzyżackimi w bitwie pod Grunwaldem.